  • Dell Alienware 16 Aurora AC16250-Core 7 240H-16GB-1TB SSD-RTX 4050 6GB -16" WQXGA-Win11H OffH 3Y
(0 reviews)
SKU:
LDG-1772
----------------------------
- CPU: Intel® Core™ 7 (Series 2) 240H
- OS: Window 11 Home SL License
- Office: Home & Student 2024 License
- RAM: 16GB DDR5 5600 MT/s
- Storage: SSD 1TB M.2
- Graphic: NVidia RTX™ 4050, 6GB
- Display: 16" WQXGA 120Hz
-Alienware White Backlit Keyboard
- Battery: 6-Cell
- Weight: 2.49 kg
- Warranty: 3Years
Price:
Quantity:
Total Price:
Share:
-Processor: Intel® Core™ 7 Processor (Series 2) 240H (24MB cache, 10 cores, 1.80 to 5.20 GHz P-Core)
-Operating System: Windows 11 Home Single Language
-Memory: 16GB DDR5 5600 MT/s (2x8GB)
-Storage: 1TB M.2 PCIe NVMe SSD
-Graphics Card: NVIDIA® GeForce RTX™ 4050, 6GB GDDR6
-Optical drive: NONE
-Display: 16" WQXGA (2560x1600), 120Hz, 300 nits, 100% sRGB, ComfortView Plus
-Wireless: MediaTek Wi-Fi 7 MT7925, 2x2, 802.11be, MU-MIMO, Bluetooth® wireless card
-Network port: 1GbE
-Camera: 720p at 30 fps HD camera, Dual-array microphones
-Audio and Speakers: Stereo speakers, Realtek AL3204 Audio Controller, 2 W x 2 = 4 W total
-Ports: 2x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) ports
          1x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) Type-C® port with DisplayPort™ 1.4a ports
          1x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) Type-C® port with Power Delivery
          1x HDMI 2.1 port with Discrete Graphics Controller Direct Output
          1x universal audio jack (RCA, 3.5 mm)
          1x RJ45 Ethernet port, 1GbE
          1x power-adapter port
-Keyboard: Alienware White Backlit Keyboard, English US
-Touchpad: Multi-touch gesture Premium Precision touchpad with integrated scrolling
-Battery: 6-cell battery (96 Whr)(Intergrated)(130W adapter)